عصر تراکنش
رسانه مدیران فناوری‌های مالی ایران

حجت‌الله فرهنگیان

حجت‌الله فرهنگیان، فعالیت حرفه‌ای خود را با دفتر همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست‌جمهوری آغاز کرد. اولین شغل و فعالیت او در این دفتر، در کارگروه حقوق تجارت الکترونیک و در راستای تدوین پیش‌نویس قانون حقوق فناوری اطلاعات بود. بعدازاین فعالیت، در چند جای دیگر مشغول به کار شد؛ ابتدا در مرکز فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات پیشرفته شریف (AICTC) کار خود را ادامه داد که یکی از خروجی‌های همین همکاری تدوین برنامه استراتژی دانشستان مجازی (Elearning) دانشگاه پیام‌نور بود. همچنین در سازمان منطقه آزاد قشم، کارگروهی برای پایش استراتژی توسعه‌ای دبی در حوزه‌های مختلف ایجاد شد که فرهنگیان مسئولیت حوزه آی‌تی آن را بر عهده گرفت تا با بهره‌گیری از راهبردهای آی‌تی دبی آنها را در قشم پیاده و با آن کشور رقابت کند. فرهنگیان بیش از یک سال در مؤسسه عالی پژوهشی تأمین اجتماعی مدیر آی‌تی بود و Help Desk و زیرساخت‌ها را مدیریت می‌کرد. او بعدها به حوزه IoT یا اینترنت اشیا وارد شد. در همین زمان، او از فضای کارمندی بیرون آمد و شرکت خود را در سال ۱۳۸۶ با نام «رمزینه‌نگار» تأسیس کرد. به گفته فرهنگیان، بعد از چند وقت فعالیت در شرکت رمزینه‌نگار، نهایتاً فعالیت این شرکت به‌عنوان دپارتمان زیرمجموعه یاس‌ارغوانی ادامه پیدا کرد.

در سال ۱۳۸۹ به او پیشنهاد داده می‌شود تا در راه‌اندازی «شرکت رایان اقتصاد نوین» مشارکت کند و به این شکل اولین ورود فرهنگیان به حوزه بانکی رقم می‌خورد. بعد شش ماه از راه‌اندازی آن، بانک ملت برای راه‌اندازی «باشگاه مشتریان» از او دعوت به همکاری کرد. پروژه باشگاه مشتریان ملت آخرین کار فرهنگیان در حوزه بانکی به‌شمار می‌آید.

بعد از آن، در سال ۱۳۹۱ فرهنگیان وارد بازار سرمایه شد و به خاطر تجربه‌ای که در فرهنگ‌سازی خدمات الکترونیکی در باشگاه مشتریان بانک ملت داشت، سازمان بورس از او دعوت کرد که فرهنگ‌سازی مشابهی را به انجام برساند. بدین ترتیب فرهنگیان وارد شرکت اطلاع‌رسانی خدمات بورس می‌شود و پروژه IRVEX یا سامانه معاملات مجازی بازار سرمایه را راه‌اندازی کرد. او از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ مدیرعامل شرکت داتکس بود و در سال ۱۴۰۱ پس از رونمایی از نسل جدید نرم‌افزارهای معاملاتی در شرکت داتکس و پایان دو دوره مدیرعاملی در آن شرکت با سمت مدیرعامل به مجموعه رایان هم‌افزا پیوست و در نهایت حجت‌اله فرهنگیان از اواخر مردادماه ۱۴۰۱ تاکنون عهده‌دار مسئولیت مدیرعاملی شرکت رایان هم‌افزا است.

روایتی از زندگی شخصی و حرفه‌ای حجت‌الله فرهنگیان را می‌توانید از اینجا بخوانید.

  • مدیرعامل شرکت رایان هم‌افزا
  • کارشناسی: مدیریت (بازرگانی) دانشگاه امام صادق (ع)
  • کارشناس ارشد: مدیریت تکنولوژی (نوآوری) دانشگاه شهید بهشتی
  • دکتری:-
  • مدیرعامل شرکت داده پردازان تدبیر سرمایه (داتکس)
  • مدیر آی‌تی مؤسسه عالی پژوهشی تأمین اجتماعی
  • مؤسس شرکت رمزینه‌نگار
  • مدیرعامل شرکت داتکس