عصر تراکنش
رسانه مدیران فناوری‌های مالی ایران

حسام مقصودلو

حسام مقصودلو، متولد 22 دی ماه سال 1359 در گنبدکاووس و دارای مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و MBA (گرایش بازاریابی) دانشگاه تهران است؛ فردی که به گفته خودش بعد از مدتی به فناوری اطلاعات علاقه‌مند می‌شود و به این نتیجه می‌رسد که مهندس مکانیک بودن او را خوشحال نمی‌کند و تصمیم می‌گیرد وارد حوزه‌های کاری مرتبط با  فناوری اطلاعات شود. او تجربه کار کردن در سمت‌های مدیریتی مختلفی در شرکت‌هایی نظیر شمص تأمین، اتیک، پاسارگاد فرتاک آریان، فاوای شهرداری تهران و هلدینگ تفتا را دارد و کارت هوشمند سلامت تأمین اجتماعی، مزایده اپراتور سوم، تجهیز تاکسی‌های جزیره کیش به دستگاه کارت‌خوان، بلیت الکترونیک (نظیر من‌کارت در مشهد) در شهرهای مختلف کشور، تهرانِ‌من و شهرپی، از جمله پروژه‌های مهم او در این سال‌ها بوده است.

حسام مقصودلو اولین فعالیت شغلی خود را در دوران دانشجویی تجربه کرد. او در سال 1381 به‌عنوان جانشین مدیرمسئول مجله نامه مکانيک شريف (فصلنامه تخصصی- کاربردی مهندسی مکانيک دانشکده مهندسی مکانيک، دانشگاه صنعتی شريف) فعالیت‌های کاری خود را شروع کرد که تا پایان دوران تحصلیش ادامه داشت. اما هم‌زمان با اتمام دوره کارشناسی، کنفرانسی بین‌المللی با موضوع مهندسی ساخت و تولید در دانشگاه تربیت مدرس با همکاری انجمن مهندسی ساخت و تولید ایران برگزار می‌شد که یکی از اساتید مشترک میان دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف، به او پیشنهاد داد مدیر اجرایی آن کنفرانس شود و این، اولین تجربه کاری جدی بود که مقصودلو برای انجام دادنش حقوق می‌گرفت. این کنفرانس در پاییز سال ۱۳۸۴ برگزار شد.

پس از تأسیس شرکت مدیریت صنایع نوین تأمین (شمص تأمین) به‌عنوان هلدینگ مدیریت صنایع نوین ذیل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا)، مقصودلو از سال 1387 به‌عنوان مدیر توسعه بازار این شرکت انتخاب شد که این همکاری تنها یک سال و نیم به طول انجامید. پس از آن، در سال 1388 شرکت اتیک با مشارکت گروه فناپ و شرکای بخش خصوصی تأسیس شد و او به‌عنوان عضو هیئت‌مدیره موظف در آن شرکت مشغول به کار شد. بعدها در سال 1392 مسئولیت مدیرعاملی اتیک را تا اواخر سال 1394 برعهده گرفت. در آن دوران مهم‌ترین پروژه‌های او اجرای سامانه‌های کارت شهروندی و بلیت الکترونیک اتوبوسرانی و تاکسیرانی در شهرهای مشهد (من‌کارت)، اهواز، قزوین، کرمان، اصفهان و جزیره کیش مبتنی بر کارت‌های غیرتماسی و آفلاین بود.

مقصودلو پس از خروج از اتیک به مدت یک سال و نیم در بخش‌های دیگری از هلدینگ فناپ نظیر شرکت پارساگاد آریان فرتاک، ریتون سامانه پارسه و حصین‌افزار پردیس مسئولیت‌های عضویت هیئت‌مدیره و مدیرعاملی را برعهده داشت. حسام مقصودلو در سال 1396 به‌عنوان مشاور ارشد و جانشین مدیرعامل همکاری خود را با محمد فرجود در سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران آغاز کرد که در این سال‌ها، با عضویت در کارگروه‌‏های تخصصی در سطح شهرداری تهران و راهبری پروژه‏‌های کلان به‌‏منظور توسعه سامانه‌‏های هوشمند در حوزه‏‌های مختلفی مانند طرح ترافیک، پارک حاشیه‏‌ای، مانیتورینگ هوشمند اعلام حریق، بلیت الکترونیک ناوگان حمل‏‌ونقل عمومی، نظام یکپارچه مدیریت منابع انسانی، سیستم‏‌های مالی و شفافیت نقش مهمی در اجرای پروژه هوشمندسازی شهر تهران (تهران هوشمند) داشت. همچنین، در سال‌های 1396 تا 1398 به‌عنوان رئیس هیئت‌‏مدیره مؤسسه رایانه‌‏شهر تهران (وابسته به شهرداری تهران) و در سال‌های 1398 تا 1400 به‌عنوان عضو هیئت‌‏مدیره شرکت کنترل ترافیک تهران (وابسته به شهرداری تهران) انتخاب شد.

مقصودلو در بهمن ۱۴۰۰ بعد از حدود چهار سال از شهرداری تهران به هلدینگ فناوری و نوآوری بانک تجارت با نام اختصاری تفتا رفت و در حال حاضر به‌عنوان عضو موظف هیئت‌مدیره در این هلدینگ فعالیت می‌کند.

روایتی از زندگی شخصی و حرفه‌ای حسام مقصودلو را می‌توانید از اینجا بخوانید.

 • عضو موظف هیئت‌مدیره هلدینگ فناوری و نوآوری بانک تجارت (تفتا)
 • کارشناسی: مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف
 • کارشناسی ارشد: مدیریت کسب‌وکار MBA دانشگاه تهران
 • مشاور ارشد و جانشین مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران
 • رئیس هیئت‌‏مدیره شرکت ریتون سامانه پارسه
 • عضو هیئت‌‏مدیره شرکت پاسارگاد فرتاک آریان
 • مشاور ارشد امور سرمایه‏‌گذاری و کسب‏‌وکارهای نوین مدیرعامل هلدینگ فناپ
 • مدیرعامل شرکت حصین‌‏افزار پردیس
 • مدیرعامل شرکت توسعه فناوری‏‌های هوشمند اتیک پارس
 • رئیس هیئت‏‌مدیره شرکت توسعه فناوری‏‌های نوین اتیک پارس
 • عضو هیئت‏‌مدیره شرکت توسعه فناوری‏‌های هوشمند اتیک پارس
 • مدیرعامل شرکت مدیریت فناوران فرامد
 • مدير توسعه بازار شركت مديريت صنايع نوين تأمين (شمص تأمين)
 • عضو هيئت امنای انجمن فارغ‌التحصيلان دانشگاه صنعتی شريف